Artykuły  

Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet?

0 Komentarze
3722
08 Ðßà 2020

Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne?

Czy opłaca się ogrzewać firmę pelletem?

Wielu przedsiębiorców, właścicieli małych i średnich firm, rezygnuje z pelletu jako paliwa energetycznego na samym początku przygpdy z paliwem stałym do kotła  przemysłowego. Cena pelletu potrafi zniechęcić żółtodziobów jeszcze przed zapoznaniem się z charakterystyką tego paliwa. Nie wiedzą co tracą, ponieważ pellet jako paliwo energetyczne posiada szereg zalet, które w pełni rekompensują koszt pelletu. Ekologiczne paliwo stałe - pellet - opał, który zalicza się do grupy biopaliw.

Zobacz również: certyfikaty pelletu.

W przeciwieństwie do węgla kamiennego, pellet nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Po spaleniu pelletu zostaje tak niewiele popiołu, że w warunkach domowych można go użyć w ogrodzie. Pellet to dobre paliwo przeznaczone do opalania kotłów centralnego ogrzewania i równie dobrze nadaje się jako peliwo do pieca nadmuchowego na gorące powietrze. Piece nadmuchowe gorącego powietrza sprawdzają się wyjątkowo dobrze przy ogrzewaniu budynków o dużej kubaturze.

Zobacz również: ogrzewanie hal i magazynów przemysłowych.

Jak powstaje pellet?

Pellet powstaje w wyniku prasowania trocin uzyskanych podczas prac tartacznych. Najczęściej powstaje z trocin iglasto-liściastych. Ze względu na ciągle rosnące zainteresowanie tym produktem, rynek od krótkiego czasu proponuje również pellet wytwarzany z trawy, słomy, łusek słonecznika czy pestek owocowych. Podczas procesu produkcji zostaje wytworzona masa plastyczna, którą prasy przeciskają przez walec. Cena pelletu jest wyższa, niż innych paliw ze względu na to, że proces produkcyjny jest długi i czasochłonny. Aby wyprodukować niewielkie wałeczki o długości od 6 do kilkunastu milimetrów, które będą idealne do palenia w piecu, należy bardzo dokładnie kontrolować wilgotność i temperaturę. Dodatkowo pellletu w Polsce jest bardzo dużo. Jesteśmy siódmym krajem, w rankingu producentów pelletu. Rocznie produkujemy około 600 tys. ton. Bardzo duża dostępność to kolejna zaleta tego opału.

Zatem... jakie zalety ma pellet?

Pellet jest ekologicznym paliwem stałym zaliczanym do biopaliw (nie zanieczyszcza środowiska i jest paliwem powstałym w wyniku obróbki biomasy. Parametry energetyczne pelletów są zależne od użytego do produkcji surowca. Najważniejsze z zalet jakie posiada pellet:

  • pelllet w Polsce jest bardzo popularny wśród producentów - jest go bardzo dużo,
  • Polska zajmuje #7 miejsce w rankingu producentów pelletu, co również przekłada się na jakość,
  • bardzo duża dostępność tego opału na polskim rynku,
  • nie zawiera szkodliwych związków chemicznych mogących mieć negatywny wpływ na nasze środowisko.

Przystosowanie pieca / kotła CO olejowego, gazowego, czy też pieca węglowego do palenia pelletem

Czy przejście na paliwo ekologiczne jakim jest pellet jest opłacalne? Przecież ceny pelletu są o wiele wyższe, niż na przykład węgla kamiennego. Może lepiej pozostać przy znanym opale i nie oglądać się na stan środowiska naturalnego? Otóż nie jest to najlepsze rozwiązanie. Mimo, że niektórzy w pierwszym roku po zmianę do kosztów pelletu będą musieli doliczyć zmianę lub modernizację kotła, co może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, to i tak po jakimś czasie ta inwestycja im się zwróci. Jednak nie oczekujmy, że bilans zysków i strat wyjdzie nam już po roku użytkowania pieca na pellet. O wiele lepiej dać sobie trzy lata. Dopiero wtedy będziesz mógł realnie ocenić korzyści, które wynikają z użytkowania pelletu. Trzeba wziąć pod uwagę również zyski niematerialne.

Zobacz również: przeróbka pieca olejowego na pellet.

Nie musisz pilnować pieca / kotła opalanego pelletem

W warunkach zastosowania pelletu do ogrzewania domu jednorodzinnego pellet również świetnie się spełnia w roli paliwa kotła. Kożyści płynące z przejścia na ogrzewanie pelletem:

  1. nie trzeba cały czas pilnować pieca, aby nie wygasł
  2. idealne rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają,
  3. bardzo małe ilości popiołu powstałego w procesie spalania - mały kłopot z utylizacją,
  4. piec / kocioł co opalany pelletem jest w mniejszym stopniu narażony na awarie i wymaga mniej czasu pracy obsługi.

Niewątpliwie gdy możesz wrócić po podróży w środku zimy do ciepłego domu, to cena pelletu nie gra żadnej roli. Są ważniejsze rzeczy, jak na przykład zdrowie. Gdy się ciągle nie wyziębiamy, przy wychodzeniu na dwór do kotłowni, to o wiele trudniej jest się nam przeziębić. Kolejna zaleta pelletu to czystość. Podczas spalania tego opału, wytwarza się naprawdę bardzo niewiele popiołu. Nie trzeba przy każdym rozpalaniu czyścić pieca.

Zgadzam się, że koszt pelletu jest wyższy, niż na przykład węgla kamiennego, ale więcej czasu dla siebie lub dla rodziny, też ma swoją wartość. I to nieocenioną.

Zapomnij o hurtowym kupowaniu opału i skokach temperatury

Należy również zwrócić uwagę na to, że palenie drewnem czy węglem wiąże się z ciągłymi skokami temperatury. Pellet zapewnia stałą temperaturę, co sprawia, że wystarczy jego mniejsza ilość, aby ogrzać cały budynek przez dłuższy czas. Tę właściwość pelletu z pewnością docenią nie tylko osoby, które na co dzień są odpowiedzialne za palenie w piecu, ale również Ci, którzy przez zmiany temperatury w pomieszczeniu marzną przez całą zimę. W dodatku, nie trzeba kupować dużych ilości opału jednorazowo, jak to jest praktykowane między innymi przy węglu kamiennym, czy oleju opałowym. Cena, którą wtedy musimy jednorazowo zapłacić często przekracza nasze możliwości. Można przywozić samodzielnie po kilka worków. Wtedy koszt pelletu, wcale nie będzie tak dużym obciążeniem dla budżetu domowego, małego i średniego przedsiębiorstwa oraz dużych hal produkcyjnych.

Czy cena za pellet jest wysoka? Czy ogrzewanie pelletem się opłaca?

Oceniając cenę pelletu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie korzyści, które się wiążą z jego stosowaniem.

Cena pelletu wcale nie jest tak bardzo wysoka, gdy pomyślimy sobie o tym, ile to paliwo ma zalet.

0.0
Ostatnia modyfikacja: 23, 2022 09:12
Powiązane artykuły: Ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynów przemysłowych Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości, działanie i zastosowanie

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.