Wszystko o certyfikatach pelletu: DIN Plus i EN Plus

0 Komentarze
1866
19 kwi 2020

Wszystko o certyfikatach pelletu: DIN Plus i EN Plus

Certyfikaty pelletu co oznaczają i jak się w tym nie pogubić?

Pewnie nie raz już słyszałeś o certyfikowanym pellecie. Może jak dotąd, nie był, to dla Ciebie zbyt interesujący temat, ale teraz, pewnie po tym, jak znowu trafiłeś na materiał opałowy słabej jakości, zacząłeś szukać informacji o certyfikatach i trafiłeś na tę stronę. Zapewniamy, że po przeczytaniu tego artykułu staniesz się ekspertem od pelletowych certyfikatów.

certyfikaty pelletu

Czym są certyfikaty na pellet i czego dotyczą?

Mówiąc najprościej certyfikat jest potwierdzeniem przez niezależną firmę, że dany pellet spełnia wymagania konkretnych norm parametrów technicznych i ustanowionych standardów. Certyfikat może odnosić się do samego procesu produkcji lub do jego jakości. Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia! Certyfikacja odnosi się tylko do nieprzemysłowej sprzedaży, czyli wyłącznie dla klienta detalicznego. Przejdźmy więc dalej do firmy, która udziela certyfikatów. Uspokajające jest to, że zostanie podmiotem, który udziela certyfikatu wcale nie jest proste. To w zdecydowanym stopniu podnosi ich wiarygodność. Taka firma musi spełnić szereg wymagań. Znajdują się one w akredytywach lub innych warunkach danego systemu lub standardu.

Co posiadanie certyfikatu to tak naprawdę oznacza?

Znaczy to, że gdy producent pelletu oznacza swój produkt certyfikatem, to tym samym oświadcza, że ma prawo do używania tego znaku oraz indywidualnego numeru certyfikatu. Prawo to mają tylko Ci producenci, którym pellet jest zgodny z wymaganymi normami parametrami, które gwarantują najwyższą jakość procesu spalania z uwzględnieniem potrzeb środowiska naturalnego. Wszystko pięknie, producent otrzymał certyfikat. Możesz zobaczyć na tym worku, jakieś oznaczenie, ale nadal nie wiesz, co tak naprawdę ma do zaoferowania konkretny pellet i który jest najlepszy. Na to też przyjdzie pora. Prosimy o chwileczkę cierpliwości.

Najbardziej powszechne certyfikaty w Polsce i w Europie to DINplus oraz ENplus A1

Certyfikaty DINplus oraz ENplus A1 - Skąd one się wzięły?

Unia Europejska w wyniku prac Komitetu Technicznego (TC 335) Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN)wprowadziła wspólną normę dla wszystkich krajów. Jest to norma EN 14961-1÷6, która określa wymagania dla biopaliw stałych, w tym również dla pelletu. W Polsce zaczęła obowiązywać od 2011 roku i oznaczono ją symbolem PN-EN 14961:2011.

Co trzeba jeszcze wiedzieć o samym procesie powstania tej normy?

Niewiele, jeszcze tylko parę faktów i przechodzimy do konkretów. Celem Europejskiego Komitetu Standaryzacji (CEN) należy głównie normalizacja obszaru biopaliw stałych pochodzących z produktów rolnictwa i leśnictwa, odpadów roślinnych z przemysłu spożywczego. Pewnie pomyślisz. No, dobrze, ale co z tego wynika? Wynika właśnie certyfikat DIN, a dokładniej system certyfikacji DINplus. Obecnie dzięki temu systemowi nadawane są certyfikaty potwierdzające spełnienie wymagań wcześniej wspomnianej normy EN 14961-2 w klasie A1 dla pelletów drzewnych z przeznaczeniem dla kotłów centralnego ogrzewania. Zgodnie z tym systemem producent ma obowiązek co tydzień kontrolować poziom wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości wypełniaczy. Taki certyfikat można otrzymać na 5 lat. Taki producent musi być przez cały czas na baczności, bo firma certyfikująca może przeprowadzać u niego niezapowiedziane kontrole. Natomiast system certyfikacji ENplus jest kontrolowany przez organizację: European Pellet Associations, czyli Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Zgodnie z tym systemem producent może otrzymać certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 14961-2 w klasie A1, A2. Odnosi się on do procesu produkcji oraz łańcucha dostaw.

O co chodzi z tymi klasami?

 

Dotyczą one zawartości popiołu w stanie suchym. Są to następujące wartości: A1 ≤ 0,7 procent; A2 ≤ 1,5 procent; B ≤ 3 procent. W klasie A1 znajdują się pellety do kotłów, pieców, palników i kominków, w A2 pellet z większą zawartością popiołu dla kotłów posiadających dużą moc. W klasie B są pellety przemysłowe. I to już w zasadzie wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat certyfikacji pelletu. Nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana, jeżeli zna się te dwa systemy i ich oznaczenia. Certyfikat to pewność, że kupujesz najwyższej jakości pellet. Warto w niego zainwestować, bo mrozy ciągle trzymają.

0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.