Przeróbka kotła C.O. VIESSMANN z olejowego na pellety / Czy się opłaciło?

0 Komentarze
9450
21 maj 2020

Przeróbka kotła pieca olejowego na pellet

Piec olejowy VIESSMANN, a w zasadzie to kocioł olejowy VIESSMANN, przerobiony na pellet ze standardowego kotła olejowego VIESSMANN.

Na modernizację kotłowni na biomasę, można otrzymać dopłatę w rządowym programie Czyste Powietrze <- link do strony rządowego projektu. Dotacja nie zmienia jednak faktu, że koszt takiej modernizacji to kwota ponad 20 000 zł i jest to jedynie część inwestycji uwzględniająca zakup nowoczesnego kotła / pieca na pellety. Modernizacja kotłowni przemysłowych z olejowych na pelletowe sprowadza się defakto do:

  • demontażu starego kotła CO olejowego (pieca olejowego),
  • montażu nowego kotła CO na pellet (pieca na pellet),

Nawet po dotacji zostaje ona znaczna dla wielu z nas. Niewielu z przedsiębiorców zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że można wykonać tę modernizację znacznie taniej. Ponosząc koszt wysokości 6000 zł w porywach do 7000 zł możemy zmodernizować swój stary kocioł piec na olej, czy też kocioł piec węgiel w efekcie czego otrzymując nowoczesny kocioł na pelety (piec na pellet).

Kożystając z sytuacji, że w Polsce wciąż jest wiele solidnie wykonanych kotłowni na olej opałowy bazujących na bardzo trwałych rozwiązaniach firm Viessmann, Buderus i innych. Dla czołowych marek w tym VIESSMANN i BUDERUS żywotność pieca sięga od 20 do nawet i 30 lat. Tak samo żeliwne kotły węglowe mają znacznie wydłużoną trwałość i nie trzeba ich wymieniać, żeby mieć nowoczesny kocioł na pellet.

Czy warto przerobić kocioł olejowy na pellet?

Odpowiemy na przykładzie jednej z modernizacji, które wykonujemy od kilku lat. Nasz przykład, kotłownia kontenerowa z zamontowanym kotłem CO marki Viessmann, można łatwo porównać pod względem kosztów ogrzewania oraz przeprowadzić sens analizy kosztów inwestycji w zamianę palnika olejowego na peletowy.  Właściciel stanął przed wyborem, całkowita modernizacja kotłowni na biomasową lub modernizacja samego kotła.

Wielkość kotłowni nie bardzo pozwalała na montaż ekologicznego kotła c.o na zrębki, czy odpady z drewna, które byłyby najtańszym źródłem ogrzewania. Kotły CO Viessmann, zarówno olejowe jak i gazowe idealnie nadają się do przeróbek. W tym wypadku kocioł olejowy przerabiamy na kocioł opalany paliwem stałem, biomasą - w tym konkretnym przypadku jest to pellet (17MJ/KG), Nie dziwi fakt, że to rozwiązanie zostało wybrane, gdyż ceny tych paliw są nieporównywalne i oczywiście pellety wypadają w tym zrstawieniu najlepiej!

Po pierwszym roku opalania kotła pelletami do kieszeni przedsiębiorcy wpadło 7000 zł! 

Koszt inwestycji 7000 zł zwrócił się klientowi już po pierwszym roku ekspolatacji. Trzeba pamietać, że w pensjonacie w górach sezon grzewczy trwa dłuzej, a całym rokiem z powodu turystów trzeba wytwarzać znaczne ilości ciepłej wody użytkowej. Kalkulacja kosztów ogrzewania pelletem w stosunku do oleju opałowego jest prosta – to 50 % kosztów grzania.

Zmiana palnika olejowego na palnik pelletowy

Przy zmianie palnika olejowego na palnik pelletowy trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, takich jak:

  • długość komory spalania,
  • możliwość ingerencji w przednie drzwi kotła,
  • podciśnienie kominowe.

Jaki palnik na pellet wybrać ?

Na rynku większość palników na pellet oferowanych jest po gruntownych modernizacjach. Wielu producentów przechodziło niestety choroby wieku dziecięcego i borykało się z wieloma drobnymi ale denerwującymi usterkami. Na pewno...

Dobry palnik pelletowy musi posiadać:

  • mechaniczny system oczyszczania,
  • grzałkę ceramiczną,
  • elementy narażone na nagrzewanie z ceramiki lub żeliwa.

Niestety stal nierdzewna ładnie wygląda ale może się odkształcać.

Nasza firma z racji doświadczenia i setek modernizacji na przestrzeni ostatnich lat oferuje tylko sprawdzone konstrukcje palników na pellet. Co ważne, do oferowanych palników oferujemy stałą dostępność części zamiennych w dobrych cenach i wsparcie techniczne, a w skrajnych przypadkach możliwy jest serwis na terenie całego kraju do 24 godzin.

Modernizacja kotła c.o na pellet

Na przestrzeni lat w Polsce było sporo palników skandynawskich i włoskich, które się wycofały z rynku i zostawiły swoich klientów bez dostępu do części zamiennych. Modernizacja kotła c.o na pellet niesie za sobą pewne ograniczenia. Trzeba wybierać odkurzaczem popioł z komory spalania oraz samodzielnie czyścić wymiennik. Kocioł wymaga obsługi raz w tygodniu – w odróżnieniu od nowych kotłów na pellet , które są już w pełni zautomatyzowane.

0.0
Ostatnia modyfikacja: grudzie 10, 2020 08:53
Powiązane artykuły: Wyposażenie kotłowni: Jakie wyposażenie kotłowni powinno się w niej znaleźć?

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.