Ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynów przemysłowych

0 Komentarze
5942

Ogrzewanie nadmuchowe hal

Każdemu właścicielowi obiektu przemysłowego zależy na tym, aby zastosowanie wewnątrz pomieszczeń ogrzewanie było jak najbardziej ekonomiczne. Takie rozwiązanie gwarantuje zysk w postaci zaoszczędzonych pieniędzy i energii grzewczej.

Przede wszystkim rozpoznanie

Jak uzyskać zmniejszone rachunki eksploatacyjne, wynikłe z ogrzewanie obiektów przemysłowych? Na wstępie należy oszacować, z jakim konkretnie obiektem mamy do czynienia. Ważne są jego parametry techniczne, w tym wymiary – przede wszystkim wysokość. Nie bez znaczenia jest też sposób użytkowania obiektu oraz rodzaj materiałów, jakie się w nim znajdują.

Dopasuj ogrzewanie do pomieszczenia

Obecnie większość obiektów wielkokubaturowych ogrzewa się przy pomocy gazowych lub olejowych nagrzewnic powietrza bądź też z użyciem tzw. promienników gazowych. Nagrzewnice mają tę przewagę, że generowane przez nie ciepło nie jest pochłanianie przez znajdujące się w obiektach przeszkody (np. wysokie regały) – warto więc stosować je w halach dystrybucyjnych, charakteryzujących się gęstą zabudową wnętrz. Ciepło wypromieniowane przez promienniki jest z kolei ,,blokowane” przez stałe obiekty, ich użytkowanie zaleca się zatem głównie przy ogrzewaniu miejscowy, przy stanowisku pracy w dużych, pustych przestrzeniach, pod warunkiem, że nie są one w szczególny sposób zagrożone pożarem bądź wybuchem.

Jaki piec do ogrzewania hali?

Niezwykle istotne w przypadku oceny ekonomiki ogrzewania pomieszczeń jest też określenie, co konkretnie ma być poddawane ogrzewaniu – powietrze, czy znajdujące się w pomieszczeniach przedmioty (oraz ludzie). Przeważnie korzystniejsze ekonomicznie wydaje się rozwiązanie drugie. Dlaczego? 

kocioł przemysłowy

W przypadku ogrzewania powietrza (metoda stosowana przez nagrzewnice) wymagany jest zakup dodatkowego sprzętu – destryfikatorów, służących wyrównywaniu temperatury powietrza na różnych poziomach obiektu (zwłaszcza, gdy obiekt jest stosunkowo wysoki). Przy ogrzewaniu przedmiotów (metoda stosowana przez promienniki) o dodatkowych kosztach sprzętowych nie mam mowy. Ponadto sposób ogrzewania stosowany przez promienniki wpływa korzystnie na obliczeniową temperaturę powietrza, obniżając ją średnio o ok. 3-4 stopnie, z jednoczesnym zachowaniem podobnego do nagrzewnic komfortu cieplnego. Pozwala to na oszczędność energii nawet rzędu 20%. Promienniki dają też możliwość większego różnicowania temperatury w obrębie obiektu i posiadają łatwy w obsłudze system regulacji – słowem, są bardziej elastyczne, ale niestety mnie wydajny.

Wybierz mądrze

Mimo szeregu zalet promienników, nie zawsze można je stosować. Zostało to przez nas zasygnalizowane już wcześniej. Czasem droższy i z pozoru mniej ekonomiczny sposób ogrzewania może okazać się korzystniejszy i bardziej wydajny, z uwagi na konstrukcyjne ograniczenia naszego obiektu. Niekiedy można też zastosować zasadę ,,złotego środka” i skorzystać z obu sposobów ogrzewania – zwłaszcza w halach, gdzie część pomieszczeń jest zabudowana, a część składa się z bardziej otwartych przestrzeni.

W doborze odpowiednich technologii warto też skorzystać z pomocy specjalistów – zaufanych producentów nagrzewnic i promienników producenta markowych promienników ciepła cieszącego się uznaniem na całym świecie. Fachowcy pomogą Państwu wybrać optymalne i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Ogrzewanie hal i magazynów - jaki system wybrać?

W pomieszczeniach dużych i wysokich ogrzewanie jest wyzwaniem. Do tego trzeba pamiętać, że inwestor musi sprostać oczekiwania zarówno komfortu termicznego dla pracowników, jak i odpowiednich warunków dla danej działalności. Ogrzewanie nie może też generować wysokich rachunków, bo wówczas wzrastają koszty produkcji lub przechowywania. Ważne jest również, by dbać o jak najmniejsze straty ciepła, w trosce o klimat. Jaki rodzaj systemu grzewczego wybrać? Wszystko zależy od przeznaczenia. Poniżej przykładowe rozwiązania dedykowane do hal, magazynów i innych pomieszczeń o dużej kubaturze.

Ogrzewanie pomieszczeń przemysłowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w halach produkcyjnych, pracownicy powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Aby osiągnąć i utrzymać takie warunki konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji oraz wybór dostosowanych urządzeń. Duże i wysokie pomieszczenia potrzebują znacznie więcej ciepła niż typowe lokale. Inna powinna być również jego dystrybucja. Tradycyjne ogrzewanie centralne z grzejnikami nie sprawdzi się w takich warunkach. Co zatem wybrać?

  • KURTYNY POWIETRZA

Kurtyny to sposób na zatrzymanie ciepłego powietrza w budynku oraz zahamowanie wlotu zimna z zewnątrz. Montuje się je przy otworach drzwiowych. Rozwiązanie to pozwala na zminimalizowanie strat ciepła. Ten system sprawdza się także w przypadku lokali usługowych takich jak restauracje, galerie handlowe czy sklepy. Są to miejsca narażone na częste otwieranie drzwi, przez co dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia. Kurtyna ma za zadanie przeciwdziałać temu zjawisku. Kurtyny występują w dwóch wersjach - modele poziome montuje się nad drzwiami, a pionowe z boku drzwi.

  • NAGRZEWNICE

To kolejny sposób na efektywne ogrzewanie dużych powierzchni. Jest to też jedno z najtańszych źródeł ciepła, dzięki któremu osiągnięcie żądanej temperatury przebiega szybko i sprawnie. Nagrzewnice bezpośrednio ogrzewają powietrze, co przyśpiesza uczucie komfortu termicznego nawet w dużych halach i magazynach. Idealnie sprawdzają się w miejscach stałego przebywania ludzi typu warsztaty, taśmy produkcyjne.

  • PROMIENNIKI

To rozwiązanie cieszy się wielką popularnością wśród zarządców dużych magazynów, hangarów, hal. Metoda ta pozwala na bezpośrednie ogrzewanie ludzi, podłóg i ścian, natomiast powietrze podgrzewane jest pośrednio, ograniczając tym samym zjawisko rozpraszania ciepła do minimum. To rozwiązanie znajduje zastosowanie również w obiektach półotwartych jak dworce, stadiony czy pawilony ogrodowe.

Promienniki doskonale sprawdzają się w miejscach z ogrzewaniem strefowym, czyli wybranych miejsc, najczęściej tam, gdzie przebywają ludzie. Działają one podobnie jak promieniowanie słoneczne, dlatego osoby znajdujące się w zasięgu działania tego urządzenia odczuwają przyjemne ciepło. Są proste w instalacji i tanie w użytkowaniu, a poza tym pracują wyłącznie wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujemy.

Promienniki mogą występować także w wersji pionowej jak model Helios High Power HPV3-60T od marki Enerzon opracowany do ogrzewania wysokich obiektów przemysłowych i komercyjnych, dedykowany do użytku wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

  • DESTRATYFIKATORY

Znając zależność, że temperatura zmienia się wraz ze wzrostem wysokości, szybko dojdziemy do faktu, że najcieplej jest przy suficie, a w pomieszczeniach wysokich to bardzo duża strata energii. Pogromcą tej ucieczki ciepła w najwyższe partie pomieszczenia są urządzenia zwane destratyfikatorami, które ogrzane masy kierują z powrotem w dół. Są to po prostu wentylatory, które mają wspomóc istniejący sposób ogrzewania, by jego praca była bardziej wydajna i mniej kosztowna.

  • OGRZEWANIE KANAŁOWE

Montowane są one poniżej poziomu podłogi, skutecznie ogrzewają pomieszczenia i rekompensują straty ciepła generowane przez duże okna. Charakteryzują się też estetycznym wykonaniem i doskonale wkomponowują się we wnętrze, dlatego rekomendowane są do obiektów przeszklonych typu lotniska, sale wystawiennicze, salony samochodów itp.

  • OGRZEWANIE FASADOWE

Zadaniem takigo systemu jest skompensowanie strat ciepła wywołanych dużym i wysokim przeszkleniem oraz wyeliminowanie zjawiska opadania zimnego powietrza, które wpływa na powstawanie przeciągów w dolnej części budynku. W tym celu konwektorowe wymienniki ciepła Jaga Low-H2O zostały zaopatrzone w obudowy o wysokości ram fasady i przymocowane do nich na dwóch poziomach.

Ostatnia modyfikacja: lipiec 27, 2021 10:09
Powiązane artykuły: Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet? Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości, działanie i zastosowanie