Ogrzewanie nadmuchowe - ogrzewanie hal i magazynów

Ogrzewanie powietrzem

Poszątki historii ogrzewania nadmuchowego mają swoje źródło w USA. Tak, to właśnie zza oceanu zapożyczyliśmy ten dość prosty i wydajny sposób ogrzewania hal produkcyjnych i magazynów o dużej kubaturze. Technologia ogrzewania gorącym powietrzem to również nieporównywalie niższe koszty w stosunku do klasycznych kotłów co i tradycyjnych grzejników połączonych z kotłownią instalacją centralnego ogrzewania wypełnioną wodą jako medium ciepła. Już samo zagrzanie wody w kotle i wpompowwanie ciepła w instalację generuje znaczne koszty jakie musi ponieść przedsiębiorca... zwyczajnie można taniej!

Tanie ogrzewanie hal i magazynów

Tanie ogrzewanie nadmuchowe ma szerokie możliwości zastosowania nie tylko w przemyśle, ale i w budownictwie mieszkalnym. Zastosowanie piecy co w domach jednorodzinnych i obiektach komercyjnych skutkuje szybkim nagrzaniem powietrza wewwnątrz pomieszczeń, nieporównywalnie mniejszym zużyciem paliwa energetycznego jakim palimy w kotle co przy zastosowaniu nowoczesnych piecy nadmuchowych sprawia, że w portfelu zostanie sporo gotówki na ewentualne inwestycje w przedsiębiorstwo, dom jednorodzinny, czy też wakacje w ciepłych krajach, gdzie powietrze jest gorące przez cały rok.

Szacuje się, że instalacja ogrzewania na gorące powietrze jest opłacalna już w przypadku powierzchni powyżej 100m2.

Kotły co piece do ogrzewania powietrznego

W przypadku ogrzewania nadmuchowego nie ma konieczności stosowania grzejników, wody czy rur grzewczych. W tym wypadku ogrzewanie ma charakter bezpośredni – powietrze ogrzane w specjalnym piecu jest transportowane przewodami, przechodzi przez filtry ochronne, a na końcu jest wtłaczane do pomieszczenia lub pomieszczeń.

Zasilanie większości dostępnych na rynku piecy nadmuchowych przeznaczonych do ogrzewania gorącym powietrzem odbywa się za pomocą palnika opałowego na gaz ziemny, olej opałowy, piece elektryczne i ostatnio zyskujące popularność paliwa ze źródeł odnawialnych i palniki na paliwa stałe (biomasa) takle jak pellet, zrębki, czy trociny. Piec na trociny lub palenie pelletem w procesie ogrzewania również przekłada się na spore oszczędności, a szczególnie w przypadku, gdy firma działa w branży drzewnej i przy obróbce powstaje spora ilość odpadów (zrębki, trociny), które przy użyciu małej pelleciarki możemy przekształcić w pełnowartościowe paliwo energetyczne - palenie pelletem wciąż zyskuje na popularności, a co za tym idzie - spadają ceny piecy nadmuchowych i instalacji na gorące powietrze do bezpośredniego ogrzewania hal, a właściwie ogrzewania powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie nadmuchowe?

 • hale przemysłowe
 • hurtownie, magazyny
 • sklepy, hipermarkety
 • warsztaty naprawcze, lakiernie
 • salony samochodowe
 • kluby, restauracje, dyskoteki, puby,
 • sale sportowe, kryte korty tenisowe
 • pawilony wystawowe, namioty targowe
 • kościoły, kaplice, muzea
 • domy jednorodzinne
 • szklarnie i tunele foliowe
 • budynki inwentarskie jak świniarnie, chlewnie, fermy kurczaków, stajnie, królikarnie
 • w rolnictwie suszarnie do suszenia ziarna zbóż, kukurydzy, ziół, grzybów, owoców
 • suszarnie przemysłowe do suszenia makaronu, maczki, wyrobów gotowych

Zobacz również ten artykuł o hybrydzie instalacji CO i nadmuchowej: Ogrzewanie hal przemysłowych oraz pomieszczeń biurowych i socjalnych z wykożystaniem kotła co na biomasę, instalacji CO i wymienników woda-powietrze w centralach nadmuchowych realizujących ogrzewanie hali za pośrednictwem powietrza. Ciepła woda i gorące powietrze w rezultacie dają bardzo efektywne rozwiązanie dla dużych i małych hal, magazynów czy pomieszczeń biurowych.

Może Cię zainteresuje: Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne?

Ogrzewanie powietrzem - jakie wymagania?

Piec nadmuchowy nie jest szczególnie wymagający – do szczęścia i działania potrzebuje wymiennika ciepła, natomiast ogrzane w nim powietrze powinno być transportowane do poszczególnych pomieszczeń za pomocą przewodów dobrej jakości. Szczególnie polecane są te wykonane z:

 • ocynkowanej blachy, zaizolowanej wełną mineralną i płaszczem aluminiowym:
  • przewody takie są dość cienkie, a co za tym idzie, generują pewne "atrakcje akustyczne", słyszalne podczas pracy instalacji ogrzewania powietrzem
 • płyty z włókna szklanego, dodatkowo połączone z termoutwardzalną żywicą:
  • kanały takie z wierzchu pokrywa się folią z siatka zbrojoną, wewnątrz przewody wyłożone są warstwą woalową
  • ten typ przewodów, daje nam gwarancję niczym niezakłóconej ciszy i niezmąconego spokoju podczas pracy instalacji

Korzyści z ogrzewania nadmuchowego

Wśród najczęstszych zalet tego rodzaju ogrzewania wymienia się:

 • wysoką wydajność ogrzewania,
 • brak grzejników dający szerokie pole manewru podczas urządzania pomieszczeń,
 • atrakcyjniejsze koszty eksploatacji (w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych).

Wyniki porównania ogrzewania nadmuchowego i centralnego ogrzewania są miażdżące dla tego pierwszego: różnica w kosztach użytkowania może sięgać nawet 30-40%. Wpływa na to kilka czynników:

 1. brak strat energii (typowych przy zastosowaniu wody do ogrzewania),
 2. mniejsze zapotrzebowanie instalacji na energię, a co za tym idzie spadek zużycia paliwa - opału jakim palimy w kotle, a w zasadzie w piecu nadmuchowym
 3. szybsze nagrzewanie pomieszczeń (efekty odczujemy już kilka chwil po uruchomieniu – koniec z ogrzewaniem rąk nad kuchenką gazową zanim zrobi się ciepło w domu!...).

Zwolennicy wygody docenią komfort, jaki daje użytkownikowi ten system. Piec grzewczy jest obsługiwany przez niewielki sterownik zazwyczaj umiejscowiony w głównej części budynku. Dzięki sterownikowi możemy regulować temperaturę powietrza i wilgotność w każdym z ogrzewanych pomieszczeń. Dla bardziej wymagających są dostępne na rynku sterowniki, które można podłączyć do sieci internetowej i sterować bez ograniczeń z dowolnego miejsca poza domem. Wszystko dzięki temu, że oprogramowanie do sterowania możemy zainstalować nie tylko w komputerze, ale również na tablecie czy telefonie z androidem.

Dodatkowo, warto wspomnieć o modułowości ogrzewania nadmuchowego – system możemy rozbudować o kolejne elementy (jak chociażby klimatyzację), nawet po sporym upływie czasu od montażu instalacji pierwotnej. Takie rozłożenie wydatków czasie zawsze przemawia na korzyść rozwiązania.

Koszty instalacji nadmuchowej

Szacuje się, że koszty wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego są porównywalne w stosunku do dobrze zrobionej instalacji tradycyjnej przy założeniu, że szacunki te dotyczą montażu w nowym i odpowiednio przystosowanym budynku. Może zainteresuje Cię artykułOgrzewanie nadmuchowe hal produkcyjnych i magazynów przemysłowych. Jeśli chodzi o sam piec nadmuchowy, to nie jest to wydatek zwalający z nóg – dobre modele są dostępne już od 5000 zł. Jeżeli zależy nam na czymś bardziej zaawansowanym i wielofunkcyjnym, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 7- 14 tysięcy zł. Kolejne wydatki, jakie należy uwzględnić w kosztorysie, to zakup i montaż sterowników oraz kanałów powietrznych (6-10 tysięcy zł.).

Ogrzewanie nadmuchowe warto jest rozważyć już na początkowym etapie budowy i uwzględnić w projekcie. Dzięki temu unikniemy przeróbek i dostosowywania obiektu do potrzeb instalacji oraz związanych z tym nadprogramowych kosztów inwestycji. Tutaj dodatkowo artykuł, który może Cię zainteresowaćCzy przeróbka kotła z olejowego na pellety jest opłacalna?