Artykuły  

Regulacja palnika na pellet gorszej jakości

0 Komentarze
3473
21 ÜÐÙ 2020

Na co należy zwrócić uwagę przy regulacji palnika na pellet przy spalaniu gorszego peletu?

Najbardziej optymalne było by stosowanie peletu certyfikowanego, czyli takiego, który spełnia jedną z norm dla tego paliwa czyli ÖNORM (M7135) lub DIN-Norm (DIN-Norm 51 731). W praktyce oznacza to producentów, którzy posiadają certyfikaty ”Din plus” lub ”En plus A1”. Oczywiśie zdarzają się mali producenci peletu, którzy jakością nie odbiegają od firm posiadających certyfikowane produkty. Ważne jest by pelet produkowany był z czystej trociny drzewnej. Właśnie ”dodatki” do czystej trociny sprawiają, że pelet staje się ”gorszy”

Na rynku można również znaleźć pelet, który nie powinien być stosowany w kotłach domowych małej mocy. Jest to zazwyczaj paliwo, które powinno być spalane w kotłach przemysłowych, dużej mocy które nie są wrażliwe na jakość pelletu jak te niskoemisyjne do użytku domowego. Pelet ten przeważnie zawiera w sobie elementy, którymi nie chcielibyśmy palić na palniku. Może to być płyta MDF, płyta meblowa, czy zwykły piasek, który zebrany razem z triociną wsypywany jest do peleciarki.Złym wyborem jest również spalanie tak zwanego agro peletu, czyli peletu ze słomy i słonecznika.Tego typu pelet, pomijając sprawy czysto regulacyjne, może powodować też dużo szybsze zużycie elementów palnika, jak i samego kotła, ze względu na powstające w wyniku jego spalania zwiazki chemiczne.

Dlatego przy wyborze palnika lub kotła należy zwracać uwagę na jego systemy automatycznego, mechanicznego czyszczenia.

Takie systemy automatycznego, mechanicznego odżużlania i oczyszczania paleniska mają palniki i piece c.o firmy Cichewicz kotły c.o tanieogrzewanie.pl . Są to rozwiązania :

  • Rusztu ruchomego z automatycznym odżużlaniem
  • Palników schodkowych strefowych
  • Palników obrotowych rotacyjnych
  • Rusztowin posuwnych na mechanizmie szwajcarskiej firmy Bellimo.

Jak wyregulować dobrze palnik na pellet?

Przy regulacji kotła peletowego najlepiej jest użyć profesjonalnego analizatora spalin, ale oczywiście nie każdy może się w niego wyposażyć. W większości przypadków możemy dobrze wyregulować kocoł peletowy bazując na obserwacji procesu spalania.Pierwszym problemem jaki możemy napotkać przy spalaniu gorszej jakości peletu jest powstawanie spieków. Spiekami nazywamy zlepione części popiołu. W optymalnych warunkach pelet powinien spalać się na sypki popiół. Spieki powstają zwykle wtedy, kiedy temperatura spalania paliwa jest zbyt wysoka. W celu wyeliminowania powstawania tego zjawiska możemy spróbować dostosować ilość powietrza dostarczanego do palnika, czyli poprostu obniżyc obroty wentylatora. Musimy jednak pamiętać, że każda zmiana wpływa na spalanie. Płomień powinien być żółto-pomarańczowy, rozchodzić się swobodnie. Zbyt jasny, krótki płomień, może oznaczać, że moc wentylatora jest zbyt duża. Ciemno-pomarańczowy, czerwony, wydłużony płomień oznaczza, że moc wentylatora jest za mała.

Ustawienia należy zmieniać małymi krokami. Należy dać palnikowi czas po każdej zmianie. Jeżeli zmniejszamy moc na przykład o 2%, musimy poczekać kilka cykli podawania i dopiero wtedy sprawdzić jak wygląda płomień. Tak samo postępujemy gdy zwiększamy moc. Pelet z różnymi ”dodatkami” może spalać się też inaczej niż dobry pelet z czystej trociny. Musimy w związku z tym zwrócić uwagę na dozowanie paliwa. Niektóre pelety z dodatkami lakierów na przykład palą się dużo wolniej niż zwykły pelet. Może to skutkować tym, że dawka paliwa, która było optymalna dla dobrego peletu będzie za duża dla tego słabszej jakości. Gromadzenie się coraz większej ilości nie przepalonego peletu może powodować zapychanie się palnika, przesypywanie niedopalonego paliwa, lu co gorsza przysłanianie otworów przez które fotokomórka ”widzi” światło. Jasność płomienia odczytana przez fotokomórkę ma niebagatelny wpływ na praccę palnika. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu odczytana jasność na palenisku spadnie poniżej pewnego zadanego progu, sterownik rozpocznie procedurę ponownego startu, czyli znowu dorzuci dawkę paliwa dla rozpalania. Jeżeli w tym momencie na palniku już będzie bardzo dużo paliwa, może dojść do nadmiernego dymienia, czy nawet cofnięcia płomienia. Przy tego typu problemach, bardzo pomocny jest palnik z mechanicznym systemem czyszczenia rusztu. Tego typu palniki pozwalają na usuwanie spieków bez konieczności naszej ingerencji. Oczywiście nie wszystkie systemy są doskonałe. Jedne radzą sobie z problemem lepiej, inne gorzej.


Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? - odpowiedź na to i inne pytania dotyczące opłacalności ogrzewania pelletem zawarłem w artykule:
"Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet?"


 Najlepszym rozwiązaniem dla ”trudnego” paliwa w przypadku palników małej mocy, czyli takich dla domów jednorodzinnych, jest palnik wyposażony w system oczyszczania całej powierzchni rusztu. W takich palnikach czyszczenie odbywa się po wygaszeniu palnika. Możliwe jest też ustawienie czasu, po którym, gdyby kocioł pracował ciągle, zatrzyma go, przeprowadzi proces czyszczenia i uruchomi ponownie. Tego typu palniki najlepiej radzą sobie ze złej jakości peletem, ponieważ nawet przy występowaniu dużej ilości spieków, są w stanie je usunąć. Trzeba tylko dopasować okresy załączania procesu czyszczenia.

Podsumowując: najbezpieczniej jest używać sprawdzonego, dobrej jakości peletu. Jeżeli trafimy jednak na gorszą jakość, te kilka wskazówek na pewno pomoże choć trochę przy regulacji palnika

0.0
Ostatnia modyfikacja: 23, 2021 07:46
Powiązane artykuły: Przeróbka kotła C.O. VIESSMANN z olejowego na pellety / Czy się opłaciło? Wszystko o certyfikatach pelletu: DIN Plus i EN Plus Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet? KOTŁY i PIECE TYPU ZGP 500 KW NA PELLET

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.