Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości, działanie i zastosowanie

0 Komentarze
2781
23 pa¼ 2019

Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości i działanie

Ogrzewanie nadmuchowe wprowadzono w życie w Stanach Zjednoczonych. To właśnie z USA pochodzi popularne dziś w Polsce i jednocześnie znacznie prostsze we wdrożeniu i w eksploatacji. Jeszcze do niedawna stosowane przez polski przemysł ogrzewanie używające wody jako medium, tj. nośnika ciepła. Zastosowanie wody wymaga użycia kotła wodnego płaszczowego lub płomieniówkowego oraz wykonania całej instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł CO w odróżnieniu do pieca nadmuchowego, to urządzenie w którym ogień ogrzewa wodę kotłową, a następnie pompa obiegowa c.o.  pompuje ciepło do ogrzewanych pomieszczeń, gdzie zainstalowane są odbiorniki ciepła takie jak klasyczne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. 

Popularność ogrzewania nadmuchowego nie bierze się przecież z powietrza i jakiś czynnik sprawia, że liczba użytkowników ogrzewania nadmuchowego stale rośnie. Co w takim razie sprawia, że popyt na takie rozwiązanie rośnie w miarę świadomości potencjalnych klientów. Gorące powietrze wtłaczane do ogrzewanych obiektów nie wymaga budowy kosztownej instalacji centralnego ogrzewania, a w takim razie i problemy z jej eksploatacją nie mają miejsca przy wykożystaniu rozwiązania z piecem nadmuchowym. Całość sprawia, że to bardzo prosty i wydajny sposób ogrzewania, który równocześnie generuje spore oszczędności i to już w trakcie budowy kotłowni i instalacji rozprowadzającej ciepło w ogrzewanym obiekcie.

Gdzie sprawdzi się ogrzewanie powietrzne?

Ogrzewanie nadmuchowe ma szerokie możliwości zastosowania. Małe piece dostępne są już dla użytkowników prywatnych, czyli w domach jednorodzinnych jak i w przemysłowych kotłowniach ogrzewających obiekty o dużych kubaturach, w tym ogrzewanie hal, magazynów przemysłowych i innych pomieszczeń, gdzie pracują ludzie. Szacuje się, że instalacja tego rodzaju ogrzewania wykazuje największą rentowność już od pomieszczeń o powierzchni 100m2 i wraz ze wzrostem wciąż rośnie.

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

Zasada działania ogrzewania nadmuchowego eliminuje całą instalację CO, a stosowanie odbiorników ciepła - wymienników woda-powietrze - jest automatycznie zbędne i nie mające racji bytu. Brak instalacji CO złożonej z setek metrów rur, którymi płycie ciepła woda - medium przenoszące ciepło z kotła CO do odbiorników końcowych ogrzewających pomieszczenia socjalne, hale produkcyjne, czy też domy i prywatne nasze mieszkania.

Ogrzewanie nadmuchowe gorącym powietrzem ma charakter bezpośredni. Oznacza to, że powietrze ogrzane w specjalnym piecu gorącego powietrza jest transportowane przewodami (rury o dużej średnicy 300mm, a nawet i 500mm) do ogrzewanych pomieszczeń.

Powietrze na swojej drodze przechodzi przez specjalne filtry chroniące nasze zdrowie, a na końcu jest wtłaczane do ogrzewanych pomieszczeń za pośrednictwem specjalnych dysz kierunkowych, których zadaniem jest rozproszenie ciepłego powietrza na określonym obszarze. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dyfuzorów - dysz kierunkowych - w pomieszczenieniu szybko robi się ciepło i można zapomnieć o srogiej zimie i zamieci szalejącej za oknem przy -15 °C.

Zasilanie wielopaliwowych pieców PNGP przeznaczonych do ogrzewania nadmuchowego odbywa się za pomocą automatycznie sterowanego podajnika ślimakowego. Paliwem energetycznym dla pieca nadmuchowego PNGP może być ekogroszek, pellet, czy też zrębka wraz z trocinami powstającymi jako odpad w procenie produkcji (dotyczy branży drzewnej, gdzie leci wiór). Piec PNGP po zainstalowaniu odpowiedniego palnika rownie dobrze będzie działał zasilany olejem opałowym lub gazem ziemnym. Wybór paliwa jakim będzie ogrzewane w piecu powietrze należy do użytkownika.

Ostatnia modyfikacja: padziernik 19, 2020 12:17
Powiązane artykuły: Ogrzewanie hal produkcyjnych i magazynów przemysłowych Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet? Ogrzewaj i dmuchaj, czyli właściwości i działanie ogrzewania nadmuchowego