Artykuły  

Ogrzewaj i dmuchaj, czyli właściwości i działanie ogrzewania nadmuchowego

0 Komentarze
2354
22 áÕÝ 2019

Ogrzewaj i dmuchaj, czyli właściwości i działanie ogrzewania nadmuchowego

Popularność ogrzewania nadmuchowego ma swój początek w Stanach Zjednoczonych – to właśnie stamtąd zapożyczyliśmy ten dość prosty i wydajny sposób ogrzewania, który dodatkowo pozwala na całkiem spore oszczędności. Ogrzewanie nadmuchowe ma szerokie możliwości zastosowania – zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach. Szacuje się, że instalacja tego rodzaju ogrzewania jest opłacalna w przypadku powierzchni powyżej 100m2.

Ogrzewanie nadmuchowe – zasada działania

W przypadku ogrzewania nadmuchowego nie ma konieczności stosowania grzejników, wody czy rur grzewczych. W tym wypadku ogrzewanie ma charakter bezpośredni – powietrze ogrzane w specjalnym piecu jest transportowane przewodami, przechodzi przez filtry ochronne, a na końcu jest wtłaczane do pomieszczenia lub pomieszczeń. Zasilanie większości pieców przeznaczonych do ogrzewania nadmuchowego odbywa się za pomocą gazu, jednakże są również urządzenia działające na prąd lub olej – wybór należy do użytkownika.

Ogrzewanie nadmuchowe – wymagania

Piec nadmuchowy nie jest szczególnie wymagający – do szczęścia i działania potrzebuje wymiennika ciepła, natomiast ogrzane w nim powietrze powinno być transportowane do poszczególnych pomieszczeń za pomocą przewodów dobrej jakości. Szczególnie polecane są te wykonane z:

  • ocynkowanej blachy, zaizolowanej wełną mineralną i płaszczem aluminiowym. Warto jednak zaznaczyć, że takie przewody są dość cienkie, co skutkuje odpowiednimi atrakcjami akustycznymi, słyszalnymi podczas pracy instalacji.
  • płyty z włókna szklanego, dodatkowo połączone z termoutwardzalną żywicą. Standardowo, takie kanały z wierzchu pokrywa się folią z siatka zbrojoną, natomiast wnętrze przewodów wyłożone jest warstwą woalową. Jeżeli wybierzemy ten typ przewodów, mamy gwarancję niczym niezakłóconej ciszy i niezmąconego spokoju podczas pracy instalacji.

Ogrzewanie nadmuchowe - oferta PrestigeVent >>

Korzyści z ogrzewania nadmuchowego

Wśród najczęstszych zalet tego rodzaju ogrzewania wymienia się: wysoką wydajność ogrzewania, brak grzejników dający szerokie pole manewru podczas urządzania pomieszczeń oraz atrakcyjniejsze koszty eksploatacji (w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych). Wyniki porównania ogrzewania nadmuchowego i centralnego ogrzewania są miażdżące dla tego pierwszego: różnica w kosztach użytkowania może sięgać nawet 30-40%. Wpływa na to kilka czynników:

  • brak strat energii (typowych przy zastosowaniu wody do ogrzewania),
  • mniejsze zapotrzebowanie instalacji na energię,
  • szybsze nagrzewanie pomieszczeń (efekty odczujemy już kilka chwil po uruchomieniu – koniec z ogrzewaniem rąk nad kuchenką gazową zanim zrobi się ciepło w domu!...).

Zwolennicy wygody docenią komfort, jaki daje użytkownikowi ten system. Piec grzewczy jest obsługiwany przez niewielki sterownik zazwyczaj umiejscowiony w głównej części budynku. Dzięki sterownikowi możemy regulować temperaturę powietrza i wilgotność w każdym z ogrzewanych pomieszczeń. Dla bardziej wymagających są dostępne na rynku sterowniki, które można podłączyć do sieci internetowej i sterować bez ograniczeń z dowolnego miejsca poza domem. Wszystko dzięki temu, że oprogramowanie do sterowania możemy zainstalować nie tylko w komputerze, ale również na tablecie czy telefonie z androidem.

Dodatkowo, warto wspomnieć o modułowości ogrzewania nadmuchowego – system możemy rozbudować o kolejne elementy (jak chociażby klimatyzację), nawet po sporym upływie czasu od montażu instalacji pierwotnej. Takie rozłożenie wydatków czasie zawsze przemawia na korzyść rozwiązania.

Ogrzewanie nadmuchowe – koszty wykonania instalacji

Szacuje się, że koszty wykonania instalacji ogrzewania nadmuchowego są porównywalne w stosunku do dobrze zrobionej instalacji tradycyjnej przy założeniu, że szacunki te dotyczą montażu w nowym i odpowiednio przystosowanym budynku.

Jeśli chodzi o sam piec nadmuchowy, to nie jest to wydatek zwalający z nóg – dobre modele są dostępne już od 5000 zł. Jeżeli zależy nam na czymś bardziej zaawansowanym i wielofunkcyjnym, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 7- 14 tysięcy zł. Kolejne wydatki, jakie należy uwzględnić w kosztorysie, to zakup i montaż sterowników oraz kanałów powietrznych (6-10 tysięcy zł.).

 

Ogrzewanie nadmuchowe warto jest rozważyć już na początkowym etapie budowy i uwzględnić w projekcie. Dzięki temu unikniemy przeróbek i dostosowywania obiektu do potrzeb instalacji oraz związanych z tym nadprogramowych kosztów inwestycji.

0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły: Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości, działanie i zastosowanie
nadmuchowe ogrzewanie piec

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.