Artykuły  

KOTŁY i PIECE TYPU ZGP 500 KW NA PELLET

0 Komentarze
3120
09 ÞÚâ 2019

KOTŁY Z PODAJNIKIEM NA PELLET TYPU ZGP 500 KW

Kotły ZGP wraz z palnikami na pellet to jedna z kilku możliwości doboru urządzenia do odpowiedniego paliwa energetycznego. Kotły na pellet są bezpieczne dla środowiska i pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. Kotły ZGP 500 kW z palnikami na pellet produkowane są na zamówienie.

Kotły spełniają kryteria sprawności cieplnej w zakresie emisji w klasie 5.

INSTALACJA

Kotły ZGP mogą być instalowane zarówno w układach grawitacyjnych jaki i pompowych systemu otwartego, montaż w systemie zamkniętym wymaga dopełniania wymaganych norm i kryteriów.

Kotły ZGP z palnikami na pellet stanowią doskonałą alternatywę dla drogich w eksploatacji kotłów na olej opałowy i gaz jak również dla kotłów węglowych starej generacji.

2000 kg pelletu = 1000 l oleju opałowego

Cena 1 tony pelletu wynosi około 800 zł brutto.
Cena 1000 litrów oleju opałowego wynosi około 4000 zł brutto

Przeznaczony jest do spalania w palnikach, piecach, kotłach, kominkach i innych urządzeniach grzewczych.

Wartość energetyczna: 4,8 – 5 kWh/kg. 18 -20 MJ/kg

Z czego powstają pelety drzewne pellets – ( mini brykiety lub inaczej granulat drzewny).

Granulat drzewny pellets produkuje się z czystych trocin tartacznych, zrębków drewna, wiórów, a także ziaren zbóż, łodyg masy zielonej, siana i innej masy odpadowej nadającej się do spalenia np. osadów pościekowych, złomu drewna itp. Stąd niektóre nazwy i określenia jak: „zielony węgiel”, „zielona energia”

Energia odnawialna – przyjazna środowisku. Bez szkody dla przyrody.

Podczas spalania pellets nie wydzielają się szkodliwe dla przyrody gazy z zawartością siarki, chloru czy rtęci. Wydziela się CO2 – gaz przyswajalny przez rośliny zielone, one z kolei produkują życiodajny tlen. Powstaje w ten sposób zamknięte koło biologiczne, w którym znajduje się człowiek

W Polsce z myślą o produkcji pellets powstają już plantacje roślin energetycznych, takich jak wierzba, róża, malwa, trzcina. Rośliny te charakteryzują się wielkimi przyrostami masy zielonej, którą po ścięciu przerabia się na pellets.

W Polsce coraz większa część produkcji przeznaczona jest na rynek lokalny, co oznacza, że pomimo bariery jaką Państwo zrobiło w 2004 roku wprowadzając na BIOMASĘ Pellets podatek VAT 22%, Polacy podchodzą z wiarą do własnej, Rodzimej ENERGII ODNAWIALNEJ.

Jak powstaje pellets ?

Granulat drzewny pellets, podobnie jak brykiety , powstaje w specjalnych urządzeniach – granulatorach mechanicznych w procesie wytłaczania masy drzewnej pod olbrzymim ciśnieniem. Nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Jedynym lepiszczem znajdującym się w granulkach są żywice zawarte w trocinach.

Dlaczego pellets ?

Pellets to produkt uboczny przemysłu drzewnego. Zgranulowane resztki trocin lub wiórów tartacznych itp. przetwarzane są na wysoko kaloryczne paliwo, którym ogrzewać możemy nasze domy. Spalanie odbywa się w palnikach automatycznych lub kotłach, .bez emisji szkodliwych gazów, pozostawia niewielką ilość popiołu (spalanie w 99% i więcej).

Kalorie potrzebne do ogrzania domu w przypadku pellets są o połowę tańsze od uzyskanych z oleju opałowego a o okoł 40% tańsze od gazu.

DLATEGO:

Ogrzewając swój dom granulatem drzewnym pellets – chronisz środowisko i oszczędzasz własne pieniądze.

Słowem :

PELLETS = WIĘCEJ ZDROWIA I PIENIĘDZY dla Ciebie, czyli : CZYSTA ENERGIA – CZYSTY ZYSK

Średnia cena pellets w roku 2008 w Polsce była poniżej 600zł/ tona.

Pellets sprzedawany jest w workach 15kg, 20,kg, 25kg oraz w big bags (1000kg), oraz luzem.

UWAGA:

Ceny powyższe są cenami orientacyjnymi i nie muszą być prawdziwe.

W sprawie cen należy kontaktować się z producentami lub handlowcami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie pellets.

Pellets musi być suchy ( 7 -12 % wilgotności).

Powinien być sprzedawany w szczelnych workach foliowych.

Nie powinien zawierać trocin.

Pellets o średnicy 6 – 8 mm zalecany jest do mniejszych urządzeń grzewczych ,

A o średnicy 8 – 12 mm do palników większych i przemysłowych.

Gdzie nabyć pellets ?

Rynek granulatu drzewnego pellets w Polsce jest jeszcze bardzo młody, dlatego potencjalny użytkownik może mieć wątpliwości co do prawdziwości zapewnień ze strony sprzedawców urządzeń grzewczych, że pellets jest ogólnodostępny. Każdy sprzedawca urządzenia grzewczego powinien zapewnić swojemu klientowi pellets z dostawą do domu. Rynek pellets już istnieje ! Jeżeli sprzedawca urządzenia grzewczego nie zapewni pellets swojemu klientowi to tym samym wyklucza się z rynku, albowiem chętnych do handlowania tym towarem znajdzie się wielu.

Kotły na pelety i palniki na pelety zastępują kotły olejowe lub kotły węglowe w domach jednorodzinnych i niewielkich kotłowniach. Palniki są doinstalowywane do istniejących kotłów (głównie olejowych). Przy wyborze, jak zawsze, powinno się jednak oprócz ceny brać pod uwagę cechy użytkowe urządzeń, tak by najlepiej dostosować je do oczekiwań i możliwości eksploatacji.

Piece na pelety to ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują stosunkowo wygodnego i taniego systemu ogrzewania do nowo budowanego domu. Kotłami na pelety i palnikami na pelety powinni się zainteresować także właściciele istniejących budynków, którzy chcieliby obniżyć koszty ogrzewania albo myślą o usprawnieniu starej instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe. Na kupno tych urządzeń można otrzymać preferencyjny kredyt o niskim oprocentowaniu lub z tak zwaną premią termomodernizacyjną.

Jeśli chce się zastąpić używany dotąd opał peletami, można doinstalować palnik na pelety do istniejącego kotła albo wymienić kocioł. Ceny palników są niższe (nieznacznie), ale sprawność kotłów na pelety jest wyższa. Na pewno warto wymienić palnik w nowoczesnym kotle olejowym, ale gdy używa się nie najnowszego kotła na paliwa stałe – lepiej kupić nowy piec na pelety. Można wybrać taki, który dodatkowo jest przystosowany do spalania innych paliw.

Nie każdy kocioł olejowy czy kocioł gazowy można przystosować do spalania peletów. Musi to być kocioł z dużą komorą spalania. Trzeba też pamiętać o tym, że gdy do kotła olejowego o mocy 20 kW zainstalujemy palnik na pelety, otrzymamy kocioł na pelety o mocy około 10 kW.

Kotły na pelety są wyposażone w urządzenia zapewniające automatyczną kontrolę i regulację procesu spalania. We wszystkich kotłach i palnikach są zastosowane rozwiązania gwarantujące bezpieczną pracę.

 

Kotły na paliwa stałe zgodnie z przepisami instaluje się w oddzielnych pomieszczeniach – kotłowniach.

5.0
Ostatnia modyfikacja: 09, 2019 03:01
Powiązane artykuły: Regulacja palnika na pellet gorszej jakości Przeróbka kotła C.O. VIESSMANN z olejowego na pellety / Czy się opłaciło? Wszystko o certyfikatach pelletu: DIN Plus i EN Plus Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet?
kotły pellet piece z podajnikiem