Kocioł z instalacją przywożony do podłączenia

0 Komentarze
6204
25 kwi 2018

Kocioł z instalacją przywożony do podłączenia

Piec nadmuchowy już się sprawdził

Zakup kotła wodnego wiąże się z koniecznością doprowadzenia instalacji wodnej, energetycznej, z montażem pomp, elektromechaniki, naczynia wzbiorczego. A gdyby tak większość tych czasochłonnych i kosztownych prac montażowych była już wykonana w obudowie kotłowni kontenerowej? Gdyby tak wszystkie możliwe prace i instalacje wykonać przed dostawą zamówionej kotłowni kontenerowej? Wszystko co należy wykonać u Klienta to:

  1. posadowienie kotłowni kontenerowej we wskazanym miejscu,
  2. podłączenie instalacji elektrycznej kotłowni do sieci elektrycznej 230V / 400V
  3. podłączenie rurami kotła CO do instalacji centralnego ogrzewania w budynku,
  4. postawienie komina kotłowni i przygotowanie do pierwszego rozpalenia w kotle,
  5. optymalizacja ustawień czasów regulujących cały proces spalania dla wydajności.

Kotłownia kontenerowa - transport pojazdem hakowym.

Michał Jakubowski, właściciel firmy Płomex-Pol z Nowego Widoku k. Radomska, opracował taki zestaw o mocy 150 kW, najbardziej poszukiwany przez małe firmy drzewne i meblowe, posiadające niewielką suszarnię i halę produkcyjną. Na stalowej ramie zamontowany jest kocioł, pośredni zbiornik buforowy, przekładnie, sterowanie z kompletnie podłączoną elektromechaniką, a także instalacja wodna wraz z pompami, zaworami, z naczyniem zbiorczym oraz rozkładanym kominem. Taki zestaw da się przewieźć do klienta pojazdem hakowym, a następnie przenieść przenośnikiem lub przesunąć po rolkach w określone miejsce hali, rozłożyć komin i odpowiednio podłączyć do prądu i wody.

– Ten zestaw grzewczy możemy zainstalować także w kontenerze ustawianym na zewnątrz – dodaje właściciel. – W obu przypadkach, dosłownie po kwadransie od podłączenia, można rozpalać ogień i mieć cieplik w suszarni lub w hali czy w biurze. Dostarczenie gotowej kotłowni do klienta obniża znacznie koszty i skraca czas jej wykonania w porównaniu z montażem na miejscu. Eliminuje także błędy montażowe powstałe przy tworzeniu takiego zestawu. Ponieważ każdy zestaw jest inny, dostosowany do potrzeb danej firmy, to składany u odbiorcy, narażony jest na niebezpieczeństwo drobnej pomyłki czy niedokładności. W hali produkcyjnej natomiast możemy go sprawdzić eksploatacyjnie i ewentualnie dokonać poprawek.

Dodatkowym walorem takiej konstrukcji kotłowni jest jej mobilność. Klient może w każdej chwili przewieźć ją w inne miejsce lub odsprzedać, wykonując kilka prostych odłączeń.

 Do produkcji przemysłowych  kotłowni kontenerowych wykorzystujemy sprawdzone i efektywne rozwiązania techniczne. Począwszy od wywiadu z klientem i uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji dotyczących budowanej kotłowni, pieca / kotła co i opału... Konfiguracja wszystkich urządzeń odbywa się w procesie wykonawczo-montażowym – mówi Michał Jakubowski.

– Chcemy jednak zrobić kolejny krok do przodu i obniżając koszty produkcji oraz eksploatacji przy jednoczesnych zachowaniu jakości wykonania, sprawności zainstalowaych urządzeń i efektywności pracy całej kotłowni kontenerowej. Dlatego najpóźniej na marcowych targach rolniczo- leśnych w Kielcach pokażemy kotłownie kontenerowe lub montowane na specjalnej ramie. Planujemy oferowanie takich zespołów także o mocy 640 kW, dla większych firm tego typu zakłady, powstałe po transformacji gospodarczej, przechodzą obecnie etap modernizacji i mają określone potrzeby cieplne.

Solidna budowa i wygodne sterowanie

Zespół grzewczy Płomex jest przyjazny środowisku, gdyż spełnia wymagania dotyczące jego ochrony. Może posiadać zbiornik buforowy o pojemności od 1,5 do 30 m3 dla trocin i zrębków, ale wówczas montowany jest jeszcze wygarniacz, a do pelletu o pojemności 60 m3 – bez wygarniacza. Paliwo za pomocą ślimaka przenoszone jest do komory spalania pelletu. Ponieważ firma wykonuje wyłącznie kotły stalowe, płaszczowe do mocy 1000 kW, nie wymagają one systemów usuwania popiołów przez okresowe wstrząsanie czy wdmuchiwanie powietrza. Na poszycie wewnętrzne wykorzystuje się stal o grubości 8 mm, a na zewnętrzne – 6 mm.

Kocioł jest sterowany automatycznie. Sterownik własnej konstrukcji w technice mikroprocesorowej, prosty w obsłudze i niezawodny, jest wykonany przez firmę Geko z Krakowa, przy zastosowaniu automatycznego montażu powierzchniowego. Regulator steruje obsługą głównego obiegu grzewczego. Wyposażony jest w system ochrony przed skutkami awarii zasilania oraz różnego rodzaju zakłóceń. Umożliwia pomiar temperatury wody wylotowej z kotła, podłączenie czujnika płomienia, kontrolę położenia rusztu palnika oraz termostatu pokojowego. Parametry regulacji można dostosować do aktualnych warunków pracy i rodzaju kotła.

Rozwój od 8 lat

Choć właściciel dość przypadkowo wziął się za produkcję kotłów przemysłowych, automatycznych, pracujących w cyklu całorocznym, znajdujących zastosowanie w firmach produkcyjnych, obiektach handlowych, urzędach czy w szkołach, to tak naprawdę najwięcej z nich z sukcesem zainstalował w stolarniach i zakładach drzewnych.

– Sam prowadziłem przed laty zakład stolarski i zakupiłem używany piec markowej włoskiej firmy, wymagający remontu – mówi Michał Jakubowski.

– Zdecydowałem się samodzielnie wymienić niektóre zużyte podzespoły, co wymagało dogłębnego poznania budowy i zasad jego funkcjonowania. Minęło dziesięć lat, a kocioł wciąż pracuje, zaś mnie zafascynowała konstrukcja kotłów grzewczych. I to praktyczne doświadczenie, wsparte fachową wiedzą, skłoniło mnie do stworzenia firmy Płomex-Pol, specjalizującej się od 8 lat w wyrobie kotłów przemysłowych o mocach od 60 do 3000 kW.

W tym roku firma Płomex-Pol pokazała swoje konstrukcje na targach Drema w Poznaniu i Pellets-Expo w Bydgoszczy. Z obu prezentacji jest zadowolona, bo okazało się, że kotły przystosowane do spalania biomasy drzewnej, ekogroszku czy peletów lub zrębków, cieszą się zainteresowaniem małych i średnich zakładów drzewnych. Na rynku nie brakuje tego typu rozwiązań krajowych i zagranicznych producentów, ale decydujący się na zakup kotłów Płomex-Polu zwracali uwagę na solidność konstrukcji połączoną ze stosunkowo prostą obsługą, a jednocześnie z dobrej jakości sterownikiem i kilkoma oryginalnymi rozwiązaniami, stanowiącymi myśl techniczną firmy.

Ogrzewanie gorącym powietrzem

O ile kotłownie w kontenerze lub w specjalnej ramie są przed debiutem, to udane „wejście” na rynek, zakończone sprzedażą, miał na Pellets-Expo piec nadmuchowy na gorące powietrze do ogrzewania magazynów, hal produkcyjnych czy namiotowych. Pierwszy nabywca z powodzeniem wykorzystuje go do suszenia drewna kominkowego. Zapewnia on ciepłe powietrze o temperaturze do 800C.

– Walorem tego rozwiązania jest znaczne obniżenie kosztów instalacji ciepłowniczej – mówi Michał Jakubowski. – Piec ten nie potrzebuje wody, a więc nie ma groźby zamarzania instalacji. Może być zdalnie odpalony za pomocą wiadomości SMS. Jego zaletą jest również możliwość oczyszczenia powietrza powracającego do kotła za pomocą filtra workowego, jeśli występuje jego duże zanieczyszczenie pyłami. Przystosowany jest również do spalania biomasy, ekogroszku, peletów i zrębków.

Kocioł na wiele paliw

Kotły wielopaliwowe, z odrębnym palnikiem na pelet, a z innym na ekogroszek, oferowane są na cele grzewcze głównie stolarzom, dysponującym poprodukcyjnym materiałem drzewnym, ale jednocześnie umożliwiają one wykorzystanie innego paliwa, choćby ekogroszku; są bardzo funkcjonalne i niezawodne.

Największe wykonane już jednostki o mocy 2000 kW, ale wówczas płomienicowe, a nie z płaszczem wodnym, zapewniają dostateczną ilość ciepła potrzebnego dla suszarni drewna i na potrzeby bytowe. Są wyposażone w system automatycznego czyszczenia paleniska z popiołu. Producent montuje też urządzenie do automatycznego zapalania w przypadku spalania peletu, natomiast w innych przypadkach zaleca rozpalanie ręczne. Nie jest ono uciążliwe, bo bardzo rzadko czynione, gdyż tego typu kotły raz rozpalone – pracują non stop.

Używane, ale zmodernizowane

Płomex-Pol nie tylko buduje kotły o mocy od 60 do 3000 kW, ale zajmuje się także ich skupem, a później remontem modernizacyjnym i ich odsprzedażą. Na rynku jest teraz sporo kotłów, choćby firmy Hamech, kiedyś głównego krajowego producenta, które po modernizacji są chętnie kupowane, ze względu na solidną budowę i dosyć atrakcyjną cenę.

0.0
Ostatnia modyfikacja: lipiec 26, 2021 05:03