Wyposażenie kotłowni: Jakie wyposażenie kotłowni powinno się w niej znaleźć?

0 Komentarze
3902
04 maj 2020

Wyposażenie kotłowni: co jest potrzebne w kotłowni?

Załóżmy, że budynek, który będziemy chcieli ogrzewać posiada zainstalowaną i sprawną (oczywiście) wentylację mechaniczną z rekuperacją. Czy w takiej sytuacji musimy wykonywać dodatkową wentylację naszej kotłowni? Tak, wynika to z przepisów prawa polskiego. Przepisy mówią jasno, każde pomieszczenie kotłowni z urządzeniem gazowym musi posiadać kanał wywiewny dla wentylacji grawitacyjnej wykonany tuż pod sufitem. Kanał wentylacyjny zakrywamy odpowiednią kratką wentylacyjną wentylacja grawitacyjna gotowa do pracy :)

 

Wyposażenie kotłowni: Jakie wyposażenie kotłowni powinno się w niej znaleźć? Jakie zabezpieczenia P.Poż. musimy zainstalować dla kotła gazowego? Inne elementy wyposażenia, które mogą nam się przydać do obsługi kotła na gaz ziemny?

 

Wcześniej zwykle układa się instalację wodną oraz instalację centralnego ogrzewania i obie te instalacje rurami doprowadza się do budynku kotłowni, lub do kotłowni kontenerowej. W kotłowni urządzenia mocuje się w miejscach, do których jest możliwie łatwy dostęp, a rury prowadzi po wierzchu ścian. Dzięki temu, że nie zakrywamy wewnętrznej instalacji wodnej w kotłowni, w każdej chwili możliwy jest do nich dostęp w razie ewentualnej awarii, nieszczelności lub zapowietrzenia się instalacji w celu dokonania stosownych napraw - ewentualnie przeglądów w celach zapobiegawczych.

 

Jeśli kocioł wyposaża się w automatykę lub monitoring stanu pracy urządzeń wraz z kilkoma kamerami HD pozwalającym nam na stały podgląd i ewentualne działania przed wystąpieniem awarii uniemożliwiającej dalszą pracę kotłowni. Wszystkie te urządzenia i dodatkowe systemy zabezpieczające automatyczną pracę kotłowni wymagającą doprowadzenia sygnału GSM lub połączenie Internet przez WiFi, czy sieć LAN opartą o kabel typu skrętka. Wszystkie połączenia kotła przewodem, należy wykonać starannie i ułożyć ten przewód tak, aby po wykończeniu ścian nie było z nimi problemów. Wielu producentów ma w swojej ofercie czujniki komunikujące się z urządzeniami grzewczymi drogą radiową i wtedy prowadzenie przewodu nie jest konieczne.

Wyposażenie kotłowni 

Na początkowym etapie budowy należy zaplanować i wykonać takie elementy kotłowni, jak odpływ kondensatu do kanalizacji oraz odpływy z kratki ściekowej i zlewu. Dobrze jest też zainstalować w kotłowni czyszczak - sprzęt ułatwiający czyszczenie kanalizacji.

 

Doprowadzenie wody do zlewu w kotłowni, czy zaworu umożliwiającego uzupełnienie wody w instalacji c.o. nie będzie kłopotliwe. Można zrobić odgałęzienie od przewodu doprowadzającego wodę do kotła i zasobnika.

 

Woda oraz gaz doprowadzone są zwykle przyłączem przez ścianę kotłowni bezpośrednio do kotła CO. Warto dobrze zaplanować trasę prowadzenia przewodów, aby uniknąć kolizji i nieprzemyślanej plątaniny rur i rurek.

 

Pamiętajmy, że przyłącze gazowe musi być oddalone o co najmniej 1,5 m od wodociągowego i kanalizacyjnego.

 

Kolejne wymagane urządzenie w wyposażeniu kotłowni to zestaw wodomierzowy. Zaleca się, aby wodomierz znajdował się 0,8 m nad podłogą oraz aby prosty odcinek przewodu za wodomierzem miał długość równą trzem średnicom rury, a za wodomierzem - pięciu średnicom. Dodatkowy wodomierz wraz z zaworami często montuje się również na odgałęzieniu instalacji doprowadzającym wodę do podlewania trawnika lub mycia podjazdu, czy też parkingu dla gości.

 

Znalezienie miejsca w kotłowni do powieszenia kotła gazowego wiszącego nie powinno być trudne - rury można doprowadzić pod kotłem lub powyżej niego. Kocioł stojący należy ustawić w miejscu spełniającym wymienione wcześniej wymagania, aby umożliwić bezproblemową obsługę i serwisowanie. Ważne, aby się znajdował jak najbliżej komina, aby czopuch nie był długi i nie zabierał cennego miejsca.

 

Wygodny dostęp z każdej strony (zwłaszcza do miejsc przyłączenia przewodów, anody magnezowej i spustu wody) należy zapewnić również do stojącego zasobnika ciepłej wody użytkowej.

0.0
Ostatnia modyfikacja: maj 04, 2020 02:28
Powiązane artykuły: Przeróbka kotła C.O. VIESSMANN z olejowego na pellety / Czy się opłaciło? Pomieszczenia kotłowni na paliwo ciekłe i gazowe - wymagania Kotłownie kontenerowe

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.