Artykuły

Przeróbka kotła C.O. VIESSMANN z olejowego na pellety / Czy się opłaciło?

0 Komentarze
871
21 maj 2020

Modernizacja kotła olejowego Viessmann na peletowy

Na modernizację kotłowni na biomasę, można otrzymać dopłatę w programie rządowym Czyste Powietrze. Dotacja nie zmienia sytuacji, że taki koszt demontażu starego pieca, montażu nowego i zakupu nowoczesnego pieca na pellet to kwota ponad 20 tys zł. Nawet po dotacji zostaje ona znaczna dla wielu z nas. Niewielu zdaje sobie sprawę z faktu, że ponosząc koszt 6-7 tys zł możemy zmodernizować swój stary piec na olej czy węgiel na nowoczesny automatyczny na pellet. Tym bardziej, że w Polsce wciąż jest wiele solidnie wykonanych kotłowni na olej bazujących na bardzo trwałych rozwiązaniach firm Viessmann, Buderus i innych gdzie żywotność pieca sięga nawet 20-30 lat. Tak samo żeliwne kotły węglowe mają znacznie wydłużoną trwałość i nie trzeba ich wymieniać, żeby mieć nowoczesny kocioł na pellet.

Czy warto przerobić zatem kocioł olejowy na pellet ?

Odpowiemy na przykładzie jednej z modernizacji, które wykonujemy od kilku lat. Nasz przykład, kotłownia kontenerowa z zamontowanym kotłem CO marki Viessmann, można łatwo porównać pod względem kosztów ogrzewania oraz przeprowadzić sens analizy kosztów inwestycji w zamianę palnika olejowego na peletowy.  Właściciel stanął przed wyborem, całkowita modernizacja kotłowni na biomasową lub modernizacja samego kotła.Wielkość kotłowni nie bardzo pozwalała na montaż ekologicznego kotła c.o na zrębki czy odpady drewna, który byłby najtańszym źródłem ogrzewania. Kotły CO Viessmann, zarówno olejowe jak i gazowe idealnie nadają się do przeróbek. W tym wypadku kocioł olejowy przerabiamy na kocioł opalany paliwem stałem, biomasą - w tym konkretnym przypadku jest to pellet (17MJ/KG), Nie dziwi fakt, że to rozwiązanie zostało wybrane, gdyż ceny tych paliw są nieporównywalne i oczywiście pellety wypadają w tym zrstawieniu najlepiej!

Po pierwszym roku opalania kotła pelletami do kieszeni przedsiębiorcy wpadło 7000 zł! 

Koszt inwestycji 7000 zł zwrócił się klientowi już po pierwszym roku ekspolatacji bo trzeba pamietać, że w pensjonacie w górach sezon grzewczy trwa dłuzej a całym rokiem z powodu turystów trzeba wytwarzać znaczne ilości ciepłej wody użytkowej. Kalkulacja kosztów ogrzewania pelletem w stosunku do oleju opałowego jest prosta – to 50 % kosztów grzania.  Przy zmianie palnika na peletowy trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii jak długość komory spalania, możliwość ingerencji w przednie drzwi kotła, podciśnienie kominowe itp.

Jaki palnik na pellet wybrać ?

Na rynku większość palników na pellet oferowanych jest po gruntownych modernizacjach. Wielu producentów przechodziło niestety choroby wieku dziecięcego i borykało się z wieloma drobnymi ale denerwującymi usterkami. Na pewno...

dobry palnik musi posiadać:

  • mechaniczny system oczyszczania,
  • grzałkę ceramiczną oraz elementy narażone na nagrzewanie z ceramiki lub żeliwa.

Niestety stal nierdzewna ładnie wygląda ale może się odkształcać.

Nasza firma z racji doświadczenia i setek modernizacji na przestrzeni ostatnich lat oferuje tylko sprawdzone konstrukcje palników na pellet. Co ważne, do oferowanych palników oferujemy stałą dostępność części zamiennych w dobrych cenach i wsparcie techniczne, a w skrajnych przypadkach możliwy jest serwis na terenie całego kraju do 24 godzin.

Na przestrzeni lat w Polsce było sporo palników skandynawskich i włoskich, które się wycofały z rynku i zostawiły swoich klientów bez dostępu do części zamiennych – wiemy o tym bo często mamy telefony w tej sprawie. Modernizacja kotła c.o na pellet niesie za sobą pewne ograniczenia – trzeba wybierać odkurzaczem popioł z komory spalania oraz samodzielnie czyścić wymiennik. Kocioł wymaga zatem tygodniowej obsługi – w odróżnieniu od nowych kotłów na pellet , które są już w pełni zautomatyzowane.

0.0
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły: Wyposażenie kotłowni: Jakie wyposażenie kotłowni powinno się w niej znaleźć?

Brak komentarzy...

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.