Artykuły

Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości, działanie i zastosowanie - ogrzewanie hal

0 Komentarze
492
23 pa¼ 2019

Ogrzewanie nadmuchowe - właściwości i działanie

Ogrzewanie nadmuchowe wprowadzono w życie w Stanach Zjednoczonych. To właśnie z USA pochodzi popularne dziś w Polsce znacznie prostsze niż dotąd stosowane przez polski przemysł ogrzewanie używające wody jako nośnika ciepła. Zastosowanie wody wymaga wykonania całej instalacji centralnego ogrzewania, która za pośrednictwem wody pompuje ciepło do ogrzewanych za pomocą klasycznych grzejników lub bardziej nowoczesnego ogrzewania podłogowego. 

Popularność ogrzewania nadmuchowego nie bierze się przecież znikąd. Takie rozwiązanie to bardzo prosty i wydajny sposób ogrzewania, który równocześnie generuje spore oszczędności.

Zastosowanie ogrzewania nadmuchowego

Ogrzewanie nadmuchowe ma szerokie możliwości zastosowania – zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach. Szacuje się, że instalacja tego rodzaju ogrzewania jest opłacalna w przypadku powierzchni powyżej 100m2.

Ogrzewanie nadmuchowe – zasada działania

Zasada działania ogrzewania nadmuchowego eliminuje całą instalację CO, a stosowanie odbiorników ciepła - wymienników woda-powietrze - jest automatycznie zbędne i nie mające racji bytu. Brak instalacji CO złożonej z setek metrów rur, którymi płycie ciepła woda - medium przenoszące ciepło z kotła CO do odbiorników końcowych ogrzewających pomieszczenia socjalne, hale produkcyjne, czy też domy i prywatne nasze mieszkania.

Ogrzewanie nadmuchowe gorącym powietrzem ma charakter bezpośredni. Oznacza to, że powietrze ogrzane w specjalnym piecu gorącego powietrza jest transportowane przewodami (rury o dużej średnicy 300mm, a nawet i 500mm) do ogrzewanych pomieszczeń.

Powietrze na swojej drodze przechodzi przez specjalne filtry chroniące nasze zdrowie, a na końcu jest wtłaczane do ogrzewanych pomieszczeń za pośrednictwem specjalnych dysz kierunkowych, których zadaniem jest rozproszenie ciepłego powietrza na określonym obszarze. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dyfuzorów - dysz kierunkowych - w pomieszczenieniu szybko robi się ciepło i można zapomnieć o srogiej zimie i zamieci szalejącej za oknem przy -15 °C.

Zasilanie wielopaliwowych pieców PNGP przeznaczonych do ogrzewania nadmuchowego odbywa się za pomocą automatycznie sterowanego podajnika ślimakowego. Paliwem energetycznym dla pieca nadmuchowego PNGP może być ekogroszek, pellet, czy też zrębka wraz z trocinami powstającymi jako odpad w procenie produkcji (dotyczy branży drzewnej, gdzie leci wiór). Piec PNGP po zainstalowaniu odpowiedniego palnika rownie dobrze będzie działał zasilany olejem opałowym lub gazem ziemnym. Wybór paliwa jakim będzie ogrzewane w piecu powietrze należy do użytkownika.

Ostatnia modyfikacja: padziernik 23, 2019 05:37
Powiązane artykuły: Ogrzewanie hal przemysłowych, pomieszczeń biurowych i socjalnych Czy ogrzewanie pelletem jest opłacalne? Jak powstaje i co to jest pellet? Ogrzewaj i dmuchaj, czyli właściwości i działanie ogrzewania nadmuchowego
gorące powietrze ogrzewanie hal ogrzewanie nadmuchowe piec nadmuchowy